Ekonomi

prof. Dr. Hakan Büyükhatipoğlu’ndan kanserden korunma tavsiyesi

Medical Point Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Büyükhatipoğlu, 1-7 Mart Ulusal Kanser Haftası münasebetiyle kansere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bilgi verdi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nden yapılan açıklamada, kansere karşı en etkili mücadelenin Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Büyükhatipoğlu tarafından yapılan açıklamada; Kanseri önlemek ve kanseri erken evrede tespit etmek olduğunu vurguladı.

Büyükhatipoğlu, “Kansere erken yakalanmak için 40 yaşından sonra meme taraması, 50 yaşından sonra kolon taraması, rahim ağzı kanseri için erken yaşta aşılama, sigara içenlerde 50-55 yaşında akciğer kanseri taraması, Prostat kanseri için yaş 50, ailesel kanser öyküsü.” Eğer yaptırdıysanız erken yaşta genetik danışmanlık çok önemli. Kanser taraması ve danışmanlığı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Kanserden korunmak için önerilerde bulunan Büyükhatipoğlu, şunları söyledi:

“Sigara içmeyin, içiyorsanız bir an önce bırakın, 21 yaşına kadar rahim ağzı kanseri aşısı olun, fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın, mümkün olduğunca Akdeniz tipi beslenmeyi tercih edin. haftada en az üç gün hafif tempoda. sporBunu yapın, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmayın, ambalajlı gıdaları ve koruyucu içeren ürünleri daha az tüketin, psikolojik stresten kendinizi koruyun.

Büyükhatipoğlu, kanser hastalarına kanserden korkmamalarını ve tedavilerini ertelememelerini tavsiye etti. Kanser tedavisinde modern tedavi yöntemlerinin kullanıldığını ve yüz güldürücü sonuçlar alındığını belirten Büyükhatipoğlu, amaca yönelik ilaçlar ve immünoterapiler konusunda hekimlerin bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Donanımlı merkezlerde tedavi olmanın kanser tedavisinde başarı oranını artırdığını belirten Büyükhatipoğlu, erken evre kanserlerde başarı oranının her zaman yüksek olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu