Haber

Çinli Üst Düzey Yetkili: Tayvan’ın Bağımsızlığına Güçlü Muhalefet Barış İçin Gerekli

MÜNİH, 19 Şubat (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komitesi Direktörü Wang Yi, “Tayvan’ın bağımsızlığını” isteyen ayrılıkçı güçlere karşı Tayvan Boğazı’nda barışın güçlü olduğunu söyledi. ve uluslararası toplum bunun tek Çin ilkesine sarsılmaz bağlılıkla sürdürülmesi gerektiğini kabul etti.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi olan Wang Yi, Cumartesi günü 59. Münih Güvenlik Konferansı’nın Çin oturumunda yaptığı açılış konuşmasının ardından Tayvan ile ilgili soruları yanıtlarken bu açıklamaları yaptı.

Wang, Tayvan’ın uzun süredir Çin’in bir parçası olduğunu, hiçbir zaman bir devlet olmadığını ve olmayacağını, Tayvan meselesinin gerçek statükosunun bu olduğunu söyledi.

“Bu statükoyu değiştirmek isteyen biz değiliz, ‘Tayvan’ın bağımsızlığını’ isteyen ayrılıkçı güçlerdir” diyen Wang, “Tayvan’ın bağımsızlığı” eylemlerinin Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarla bağdaşmadığını da sözlerine ekledi. “ateş ve su” kadar.

Tüm tarafların Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladıklarını belirten Wang, Tayvan sorununda bu faktöre bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

Wang, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sıkı sıkıya bağlı kalınması ve önemli konularda çifte standart uygulanmaması gerektiğine işaret etti.

Cuma günü başlayan bu yılki Münih Güvenlik Konferansı bugün sona eriyor. Konferansta, 40’tan fazla devlet ve hükümet lideri ve uluslararası kuruluşların liderleri de dahil olmak üzere yaklaşık 150 üst düzey yetkili, acil küresel güvenlik sorunlarını ve endişelerini ele almak için bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu