Haber

Boeing, 346 kişinin ölümüne neden olan kaza nedeniyle mahkemeye çıkacak

Etiyopya ve Endonezya’da meydana gelen uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınları ABD mahkemesinde Boeing temsilcileriyle karşı karşıya gelecek. Bu, Boeing’in iki kazayla ilgili olarak mahkemede ilk kez resmen suçlanışına işaret ediyor.

UÇUŞ KUSURLU OLDU

Söz konusu kazaların 737 Max tipi uçağın uçuş kontrol sistemlerindeki arızalardan kaynaklandığı belirlendi. Sistemle ilgili bilgi vermediğini belirten şirket, 2.5 milyar dolarlık ödemeyle uzlaşmaya gitti.

İKİ KAZA NASIL OLDU?

Endonezya’daki Lion Airlines’a ait “JT 610” uçuş numaralı Boeing “737 Max 8” tipi uçak, 29 Ekim 2018’de Jakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang’a kalkışından kısa bir süre sonra denize düştü. insanların hayatını kaybettiği, “bu tip uçakların ilk kazası” olarak tarihe geçti.

Etiyopya Havayolları’na ait Boeing “737 Max 8” tipi yolcu uçağı, 10 Mart 2019’da Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere Addis Ababa’dan kalktıktan kısa bir süre sonra düştü ve uçaktaki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Etiyopya’da yaşanan kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da bulunduğu birçok ülke Boeing 737 Max tipi uçakların operasyonlarını askıya alarak havalimanlarını bu uçuşlara kapattı.

Her iki kazanın da uçağın yükseklik açısını ayarlayan sensörlerin ortasındaki bilgi uyumsuzluğundan kaynaklandığı belirlendi.

karakoyunluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu